Stanoviště

Včely máme na dvou stanovištích:

Zahrady v Brně-Kohoutovicích

Tady zjara včely sbírají medy květové z ovocných stromů, následně bohaté a pestré květeny zahrad. V dosahu našich včel jsou i ovocné sady a pole v Ostopovicích či Bystrci. Pro pozdní snůšku - v červnu či červenci - mají včely k dispozici rozsáhlé smíšené lesní porosty v Kohoutovicích, Jundrově nebo Bystrci. Stanoviště je to malé - do sedmi včelstev - slouží spíše pro zábavu, děti, chov matek, apod.

Pohled na stanoviště:Židlochovice

Stanoviště uprostřed meruňkových sadů na Židlochovicemi. Včely mají nejen krásný výhled na Brno, ale také v doletu řepkové lány, akátové háje a občas slunečnicová pole.Včely

Chováme včely linie Singer a Vigor (na stanovišti Kaprálův mlýn) na rámkové míře Langstroth 2/3. Postupně přecházíme na kombinovaný systém Langstroth Jumbo. Výhodou je rychlejší jarní rozvoj - matka má velkou plástovou plochu pro kladení i časně zjara, kdy nerada přechází do dalšího studeného nástavku a zároveň máme nízké a lehké medníky.

Průběh sezóny:

Pod jedním z našich úlů je váha, která po třech hodinách měří teplotu a váží celý úl. Data se stahují do počítače a na web. V grafu je tedy průběh celého roku. Snůška je většinou závislá na počasí - za deště, nízkých teplot a velkého větru včely buď nevyletují, nebo na květech není žádný nektar a nemá pro ně moc smysl vyletovat. Nízké přínosy nektaru se rychle projeví tím, že včely začnou vyjídat již přinesené zásoby. V noci váha vždy klesá - včely totiž nespí, ale přinesený nektar zahušťují (obsahuje totiž až 70 % vody, ktežto med obsahuje vody okolo 18 %).